Darmowa dostawa Dostawa bez dodatkowych kosztów już od 250 zł

Producenci
Błonnik pokarmowy - hamuje głód

Błonnik pokarmowy nazywany również włóknem pokarmowym, jest mieszaniną roślinnych wielocukrów opornych na działanie enzymów trawiennych przewodu pokarmowego. Wyróżnia się błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny w wodzie.

Błonnik rozpuszczalny to pektyny, które są składnikami roślinnych ścianek komórkowych, występują obficie w owocach miąższowych ( jabłka, gruszki, brzoskwinie, morele ) i cytrusach, ale szczególnie dużo jest ich w niektórych owocach jagodowych. Białe i czerwone porzeczki zawierają tak dużo pektyn, że robiąc przetwory z nich nie trzeba dodawać środków żelujących. Pektyny znajdujemy również w liściach, łodygach, korzeniach i warzywach korzeniowych. Ich szczególną zaletą jest fakt, że potrafią one wiązać szkodliwe substancje, bakterie, otaczać je i powodować ich wydalenie wraz ze stolcem. Błonnik rozpuszczalny to również śluzy i gumy roślinne, które zwiększają objętość pożywienia w przewodzie pokarmowym. Hamują uczucie głodu, regulują przesuwanie treści pokarmowej, silnie wiążąc wodę, przez co zmiękczają masy pokarmowe, a także chronią przed zaparciami, polipami, żylakami odbytu i nowotworami jelita grubego.

Błonnik nierozpuszczalny to celuloza, hemiceluloza występujące zwłaszcza w warzywach kapustnych i korzeniowych, szparagach, łupinach fasoli i ziaren zbóż oraz skórce owoców i lignina, która stanowi podstawowy budulec zdrewniałych części roślin. Znaleźć ją można przede wszystkim w takich produktach spożywczych jak np. w ananasach i warzywach liściastych, występuje także w pełnym ziarnie, gdzie wchodzi w skład jego zewnętrznej, zdrewniałej warstwy. Frakcje nierozpuszczalne mają wpływ na obniżanie poziomu cholesterolu we krwi, spowalniają wchłanianie węglowodanów, są skuteczne w leczeniu biegunek oraz działają odtruwająco. Oprócz wyżej wymienionych działań błonnik zapobiega otyłości, stanom zapalnym okrężnicy, obniża poziom estrogenów i testosteronu, wiąże toksyny w przewodzie pokarmowym, oczyszcza wewnętrzną ścianę jelit, gdyż wymiata śluzowatą powłokę utrudniającą wchłanianie związków odżywczych z pokarmów.

Badania wykazały, że dieta zawierająca odpowiednią ilość błonnika zmniejsza ryzyko zmian nowotworowych w okrężnicy i odbycie. Dzienna dawka błonnika dla dorosłego człowieka wynosi 35 - 40 g, a tymczasem w przeciętnej diecie jest go około 10  20 g. Wielu specjalistów do spraw żywienia uważa, że dieta uboga w błonnik jest jedną z głównych przyczyn chorób określanych mianem cywilizacyjnych, takich jak choroby serca, miażdżycy, cukrzycy, wielu nowotworów oraz otyłości. Najlepszymi źródłami błonnika są owoce, zwłaszcza skórki, łuski ziaren zbóż, płatki owsiane, jęczmienne i kukurydziane, otręby pszenne rośliny śluzowe ( nasiona lnu, gorczycy, babki płesznik, prawoślazu ), warzywa ( np. kalafiory, kapusta, brokuły, brukselka, fasola ), błonnik jest obecny też w grochu, kukurydzy, orzechach, algach morskich.

Jednak głównym źródłem błonnika w naszej diecie są przetwory zbożowe, które dostarczają około 65 % ogólnie spożywanej ilości tego składnika. Rośliny starsze mają więcej włókna niż młode, ale błonnik z młodych roślin uważany jest za bardziej wartościowy. Podczas gotowania część cennych rozpuszczalnych składników włókna jest tracona i odlewana z wywarem, nie tracimy ich natomiast gotując zupę.Aby zwiększyć ilość błonnika w swojej diecie należy włączyć do jadłospisu chleb razowy i dania zawierające rośliny strączkowe, jeść świeże lub suszone owoce, oraz warzywa w postaci nieprzetworzonej, najlepiej surowe, jako rodzaj przekąski wykorzystać pestki dyni lub słonecznika.

Na naszym rynku jest również szeroka gama preparatów pomagających uzupełniać dietę w błonnik. Zaliczane są one do grupy dietetycznych środków spożywczych, i przeznaczone zazwyczaj dla osób pragnących zredukować masę ciała. Preparaty te mają na celu uzupełnienie diety niskoenergetycznej i zniwelowanie uczucia głodu. Głównym źródłem błonnika w tych preparatach są pektyny, gumy roślinne, celuloza mikrokrystaliczna, błonnik sojowy, cytrusowy, otręby. Należy jednak uważać przy stosowaniu substancji błonnikowych w postaci tabletek, gdyż mogą przyklejać się do ścian przełyku a następnie pęcznieć, prowadząc do infekcji. Bezpieczniejsze jest stosowanie kapsułek w osłonkach, gdyż łatwiej przechodzą przez przełyk. Stosunkowo nowymi i jeszcze mało rozpowszechnionymi w naszym kraju produktami są napoje z dodatkiem błonnika lub o dużej jego zawartości. Jednak tak jak zbyt mała ilość błonnika może zaszkodzić naszemu zdrowiu, tak zbyt duża również jest niewskazana. Duża dawka błonnika może zmniejszyć skuteczność niektórych leków np. doustnych środków antykoncepcyjnych i leków zmniejszających stężenie cholesterolu. Rozpuszczalne składniki błonnika mogą ograniczać wchłanianie składników pokarmowych m. in. żelaza, cynku, wapnia, a nagłe dostarczenie organizmowi dużej dawki błonnika może wywołać wzdęcia i bóle brzucha.

 

Ananas Naturkaps, pozbądź się uczucia głodu, 60 kaps.

Błonnik w kapsułkach

Błonnik z ananasem wspomaga odchudzanie, 60 tabletek

Błonnik z ananasem

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl