Darmowa dostawa Dostawa bez dodatkowych kosztów już od 250 zł

Producenci
Dąb szypułkowy
Dąb szypułkowy

Dąb szypułkowy

Jest drzewem długowiecznym, osiąga imponujące rozmiary i ma twarde drewno. Najstarszym polskim dębem szypułkowym jest Dąb Chrobry. Jego wiek ocenia się na około 745 lat. Rośnie przy trasie Szprotawa - Przemków, niedaleko wsi Piotrowice.

Dąb szypułkowy opis i występowanie

Dąb szypułkowy to powszechnie znane drzewo liściaste. W Polsce rośnie na terenach nizinnych oraz w niższych partiach gór.

Surowiec

Do celów leczniczych zbiera się wiosną korę z młodych pni i gałęzi drzew.

Dąb - związki czynne

Kora dębowa zawiera około 10-15% garbników, kwasy fenolowe, flawonoidy oraz sole mineralne.

Działanie i zastosowanie kory dębu

Kora dębu jest od wieków stosowana w medycynie ludowej w leczeniu dolegliwości żołądka, zwłaszcza biegunek oraz krost i wrzodów na skórze. Badania naukowe potwierdziły to działanie. Przy prawidłowej pracy przewodu pokarmowego garbniki wywołują zaparcia, zaś przy biegunce - tamują ją. Przeciwdziałają odwodnieniu organizmu oraz ubytkowi soli mineralnych.
Garbniki działają też bakteriobójczo, hamują rozwój mikroorganizmów.
Korę dębową często stosuje się zewnętrznie w stanach zapalnych jamy ustnej albo gardła, przy oparzeniach, odmrożeniach, żylakowym zapaleniu skóry, żylakach odbytu, egzemie.
Przetwory z kory dębowej stosuje się ponadto do irygacji przy upławach oraz do obmywań przy zapaleniu i świądzie sromu, do nasiadówek przy świądzie odbytu.
Uwaga: Długotrwałe przyjmowanie wyciągów roślinnych z kory dębu jest niekorzystne, a nawet szkodliwe. Związki garbnikowe blokują wchłanianie ważnych mikroelementów

Przetwory

Odwar z kory dębowej: 1 łyżkę rozdrobnionej kory zalać szklanką wody i gotować około 5 minut. Potem odstawić na 15 minut, odcedzić i stosować do płukanek, irygacji, okładów, przemywań zgodnie z zastosowaniem wymienionym wyżej.
Kąpiel z kory dębowej: zalać 3-5 łyżek rozdrobnionej kory 2 l wody i gotować 5-10 minut. Po 15-20 min przecedzić i wlać do wanny wypełnionej 1/3 wodą o temperaturze około 37 stopni Celsjusza. Stosować w zapaleniu skóry, infekcji bakteryjnej lub grzybiczej, w tym drożdżakami. Ten sam odwar, ale po dodaniu 4 l wody służy do kąpieli nóg oraz nasiadówek w chorobach odbytu.

Literatura
"Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie", A. Ożarowski, W. Jaroniewski, Warszawa 1987

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl