Strona główna

Lukrecja
LUKRECJA

 

 Na nieszczęście dla dobroczynnego ziela tak ono nazywała się również najsłynniejsza trucicielka świata tego i pewnie od jej czasów słowo - lukrecja zaczęło nam się źle kojarzyć. Jak bardzo niesłusznie spróbujemy to zaraz udowodnić.

Wrastające w ziemię na głębokość około dwóch metrów korzenie lukrecji o słodkim nieco palącym smaku są jednym z najstarszych surowców leczniczych. Historia Glycyrrhiza glabra zaczyna się bowiem już w epoce brązu i to już wtedy po raz pierwszy odnotowano jej właściwości lecznicze w najbardziej epokowym dziele zielarskim tamtego okresu którym jest Ayurveda. Po korzeń lukrecji sięgała stara medycyna chińska, a wiadomo również iż około 2800 roku p.n.e. była stosowana w medycynie tybetańskiej. Lukrecja wchodziła w skład zestawu ziół, jakimi interesowało się antyczne Południe. A już prawdziwą rewelacją są wzmianki o tej roślinie zamieszczone przez lekarzy starego Egiptu w grobie Tutenchamona.

Można wiec śmiało powiedzieć że lukrecję stosowano od prawieków. Wówczas już wykorzystywana była głównie w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy oraz w astmie oskrzelowej. Scytowie natomiast zaobserwowali, że korzenie lukrecji bardzo skutecznie gaszą pragnienie. Żołnierze, którym podawano z pożywieniem niewielkie ilości korzeni, przez 11-12 dni mogli nie przyjmować żadnych płynów. Przypuszczalnie między innymi temu odkryciu należy przypisywać niezrównaną w owym czasie siłę bojową wojsk scytyjskich, ich nieprawdopodobną wręcz mobilność a co za tym idzie chwałę licznych zwycięstw i podbojów.

Zupełnie współczesne już badania stwierdziły iż najważniejszymi substancjami leczniczymi zawartymi w korzeniach są trójterpeny, m.in. glicyryzyna, flawonidy, związki kumarynowe i fitosterole. Korzenie lukrecji stosuje się, oprócz choroby wrzodowej, przy nieżytach jamy ustnej, gardła i oskrzeli, a także przy niektórych chorobach skórnych. Wyniki badań wskazują, że działają one także odtruwająco na wątrobę, zapobiegając jej marskości, usprawniają funkcjonowanie nerek i przeciwdziałają powstawaniu miażdżycy. Zawarta w korzeniach glyceryzyna wiąże cholesterol w nierozpuszczalny związek, co utrudnia jego wchłanianie do krwi. Natomiast badacze japońscy odkryli, że wyciągi z lukrecji, dzięki obecności flawonidów działają przeciwbakteryjnie, zapobiegając w ten sposób próchnicy zębów.

Jak więc widzimy wysokopienna, bo dorastająca do dwóch metrów wysokości roślina, o rozgałęziającej się łodydze i pierzastych liściach podobnych do akacji, rodem znad morza Śródziemnego, o przebogatej i starej jak świat historii jawi się nam jednym z wonnych i słodkich dobrodziejstw którymi obdarzyła nas nasza matka natura a z trującą Borgią ma naprawdę jak najmniej wspólnegoo. 

| Strona główna | Polityka Prywatności | Regulamin |
© Edumed - Herbata zielona sklep, Herbaty odchudzające sklep - 4 flex, Sok z brzozy sklep, Colon pack
Payu platnosci
Sklep korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.