Darmowa dostawa Dostawa bez dodatkowych kosztów już od 250 zł

Producenci
Pokrzywa
Pokrzywa

Pokrzywa

Jest rośliną wieloletnią o silnych , podziemnych rozłogach i rozgałęzionym korzeniu, łodydze wzniesionej, sztywnej, czterokanciastej, obficie ulistnionej i wyrastającej do ok. 1.5 . Pokrzywa ma liście ogonkowe, ciemnozielone, u nasady sercowate a na szczycie zaostrzone, gruboząbkowane, osadzone i naprzeciwległe. Pokrzywa jest pokryta krótkimi włoskami szczeciniastymi i dłuższymi włoskami parzącymi zawierającymi kwas mrówkowy. Parzące włoski pokrzywy zawierają krzemionkę. Przy kontakcie górna cienka część włoska pokrzywy przesycona kamionką odłamuje się i wówczas szyjka wbija się w ciało a znajdujący się wewnątrz włoska kwas mrówkowy przenika do skóry, powodując powstawanie bąbli, zaczerwienienia i swędzenie skóry. Pokrzywa zwyczajna jest rośliną dwupienną, tzn. kwiaty męskie i żeńskie występują na różnych roślinach.

Pokrzywa jest rozpowszechniona prawie na całej kuli ziemskiej, głównie w klimacie umiarkowanym. W Polsce pokrzywa jest rośliną pospolitą. Pokrzywa rośnie w skupiskach, przy zabudowaniach, w ogrodach, pod płotami, na rumowiskach, przy drogach, w rowach, na łąkach , pastwiskach. Pokrzywa jest rośliną łatwą w uprawie. Plantację pokrzywy można zakładać z rozłogów bądź przez wysiew nasion wiosną.

Surowiec i jego pozyskiwanie

Surowcem zielarskim jest liść pokrzywy (Urticae Flium) i korzeń pokrzywy (Uticae Rdix). W zdecydowanej większości surowce uzyskuje się ze stanu naturalnego. W praktyce, aby uzyskać liść pokrzywy ścina się przed kwitnieniem całe ziele pokrzywy i pozostawia na jedną lub dwie doby na pokosach, ażeby pokrzywy przewiędły, wtedy mniej parzą. Następnie przystępuje się do obrywania liści od łodyg, które układa się luźno do koszy i przenosi do suszenia. Liść pokrzywy suszy się w warunkach naturalnych po rozłożeniu cienką warstwą w miejscu zacienionym i przewiewnym. Dobrym miejscem do tego celu są suche i przewiewne strychy. Można również ścinać przed kwitnieniem ulistnione szczyty pędów pokrzywy i suszyć je w całości w miejscach zacienionych i przewiewnych rozłożone cienką pojedynczą warstwą, aby nie zaparzały się i nie pleśniały bądź, jeżeli pogoda jest niesprzyjająca w suszarni ogrzewanej. Po wysuszeniu ziela liście się osmykuje ręcznie uzyskując liść pokrzywy lub dokonuje się omłotu na młocarni, wówczas uzyskuje się tzw. Liść omłotu, który należy doczyścić odrzucając połamane kawałki łodyg. W sprzyjających warunkach można zebrać w sezonie 3 pokosy ulistnionych pędów pokrzywy. Korzenie pokrzywy kopie się jesienią, aż do wystąpienia mrozów lub wczesną wiosną zanim wypuszczą pędy. Korzenie pokrzywy oczyszcza się z ziemi, niekiedy myje , odcina części nadziemne i suszy najlepiej w suszarni ogrzewanej. Jeżeli jest ciepło i sucho , można je suszyć w warunkach naturalnych. Zebrane w odpowiednim czasie i prawidłowo wysuszone liście pokrzywy powinny zachować naturalną zieloną barwę i nie powinny zawierać zanieczyszczeń organicznych, np. trawy, a korzenie nie mogą zawierać części naziemnych i zanieczyszczeń mineralnych.

Podstawowe substancje czynne

Liście pokrzywy zawierają barwniki roślinne (m.in. chlorofil, ksantofil i beta-karoten), witaminę K, witaminę C, witaminy z grupy B (B2 i B6), także garbniki, aminy, kwasy organiczne, flawonoidy, karetonoidy, ślady olejku eterycznego, bliżej nie ustalone związki zwiększające odporność organizmy na infekcje, mikroelementy, m.in. wapnia, magnezu, żelaza, potasu, krzemu, fosforu, jodu, siarki i sodu.
We włoskach parzących pokrzywy znaleziono składniki lotne, m.in. metyloheptanon i antofen.
Korzenie pokrzywy zawierają grupę związków o charakterze lipidów i steroli, lecytynę, lignany, polisacharydy, rozpuszczalną krzemionkę, kwasy organiczne oraz sole mineralne zwłaszcza wapnia.

Działanie i zastosowanie


Pokrzywa jest jedną z najpopularniejszych roślin leczniczych. Działanie lecznicze pokrzywy jest wielostronne. Pokrzywa znana już była w starożytności . Wymieniali ją Hipokrates, Dioskurides i Pliniusz. Używano ją wówczas jako leku gojącego owrzodzenia i hamującego krwawienie. Świeże liście pokrzywy używano w lecznictwie ludowym do biczowania kończyn oraz do okładów chorych członków w chorobach reumatycznych, artretycznych i nerwobólach. Liście i korzenie pokrzywy działają moczopędnie, ściągająco, rozkurczowo, przeciwbiegunkowo, przeciwcukrzycowo, przeciwzapalnie, tonizująco, przeciwanemicznie. Pokrzywa poprawia ogólną maetrię, pobudza wytwarzanie enzymów trzustkowych i wpływa korzystnie na produkcję czerwonych krwinek i hemoglobiny.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl