Darmowa dostawa Dostawa bez dodatkowych kosztów już od 250 zł

Producenci
Wiązówka
Wiązówka

WIĄZÓWKA BŁOTNA czyli LUDOWA ASPIRYNA

 

Za oknami bywa już różnie; trochę słońca, trochę deszczu, czasem nawet jeszcze przyjemnie ciepło ale coraz częściej chłód i wiatr. Niestety kiedy dla nas jest już chłodnawo i trochę za bardzo deszczowo dla wielu gatunków wirusów i bakterii to wymarzone wprost środowisko do jak najlepszego rozwoju. I kiedy my zaczynamy kichać, chrypieć i narzekać, one się mnożą i mnożą, chciałoby się rzec w nadmiarze i bez końca. Niezwykła jednak i mądra jest przyroda która, z jednej strony tak a nie inaczej kierując rozwojem mikroorganizmów szkodliwych dla człowieka, z drugiej strony podsuwa mu szereg roślin które mogą znakomicie posłużyć do walki z nimi.

W niektórych regionach nazywa się ją tułwą łąkową, kozią brodą lub bobrowym strojem. Tę dziwną nazwę zawdzięcza pewnie temu iż rośnie na wilgotnych łąkach, nad brzegami rzek w wilgotnych rowach i zaroślach, a z samymi bobrami ma zapewne niewiele do czynienia. Tułwa jest rośliną stosunkowo wysoką, sięgającą powyżej jednego metra o dużych pierzastych liściach. W czerwcu i lipcu wysmukłą łodygę wiązówki zwieńcza duży kwiatostan drobnych, kremowych kwiatków o miłym miodowym zapachu.

Ich zalety zdrowotne dostrzeżono już w średniowieczu, ale szersze zastosowanie rośliny w ziołolecznictwie datuje się dopiero od XVIII wieku. W miodowo pachnących kwiatach wiązówki współczesne badania odkryły obecność glikozydów fenolowych (spireiny i salicyny), flawonidów, olejku eterycznego, antocyjanów i dużej ilości garbników. Właśnie obecność związków salicylowych powoduje, iż jest to ziele znakomicie nadające się do walki z gorączką, przeziębieniem, nieżytem górnych dróg oddechowych i grypą. Innymi słowy - ludowa aspiryna znad mokradeł i bagnistych brzegów rzek. Wiązówka ma lekkie działanie napotne, które pomaga usunąć z organizmu szkodliwe substancje toksyczne, a obecność dużej ilości garbników działa ściągająco i przeciwbakteryjnie.

Współczesne lecznictwo z dużym powodzeniem stosuje tułwę jako środek przeciwzapalny i przeciwbólowy w chorobach reumatycznych zwłaszcza u osób starszych. Ponadto dzięki moczopędnemu i żółciopędnemu działaniu ziela zaleca się je również jako środek pomocniczy w walce z przykrą dolegliwością skazy moczanowej. W obu przypadkach wymienionych dolegliwości dobrze działają również kąpiele z dodatkiem wywaru z ziela. Naparem z ziela można również przemywać trudno gojące się rany, wrzody i wypryski a nawet używać go jako płukanki zapobiegającej wypadaniu włosów.

Zadziwiające i nieogarnięte jest bogactwo przyrody, jej wszechstronna różnorodność, wielobarwność i rozmaitość no, ale żeby taka aspiryna nad rzeczką sobie rosła...

 

 

 

 Iwona Machowska

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl