Darmowa dostawa Dostawa bez dodatkowych kosztów już od 250 zł

Producenci
Soja - cudowna roślina strączkowa
Soja - cudowna roślina strączkowa

Białko sojowe

Jest równie wartościowe co zwierzęce. Dlatego produkty z soi są chętnie włączane do diety przez wegetarian. Dziś produkuje się z niej mąkę, płatki, tofu, kotlety, oleje, lecytynę...

Pierwsi soję wykorzystywali Chińczycy już ponad 1100 lat przed naszą erą.

Kiedyś z soi można było dostać wyłącznie kotlety, teraz gama produktów poszerzyła się między innymi o kotlety sojowe w różnych smakach (schabowe, drobiowe, z warzywami itp.), flaki sojowe, gulasze, majonezy, sosy, parówki, pasztety, napoje, tofu, czyli serki sojowe, a nawet batony.

Soja należy do roślin strączkowych, która odznacza się stosunkowo dużą ilością dobrze przyswajalnego białka roślinnego. Skład aminokwasów tego białka jest najbardziej zbliżony spośród wszystkich strączkowych do składu białka zwierzęcego. Jest ona źródłem wielu cennych minerałów, błonnika pokarmowego oraz tzw. fitoestrogenów. Spośród wszystkich strączkowych wyróżnia się również dość wysoką zawartością tłuszczu, dlatego jest wysokokaloryczna. Jednak tłuszcz ten jest źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które są niezbędnym elementem prawidłowej diety. Suche ziarno soi dostarcza też witamin głównie z grupy B oraz składników mineralnych, m.in.: potasu, żelaza, wapnia, magnezu, fosforu.

Regularne jedzenie produktów sojowych nie usunie, ale z pewnością złagodzi najbardziej dokuczliwe objawy przekwitania, takie jak nieprzyjemne uderzenia gorąca, pocenie się czy zbytnią nerwowość. To wynik działania naturalnych hormonów, fitoestrogenów. Wiadomo, że jeden z nich - genisten działa hamująco na rozrost komórek rakowych. Zdaniem specjalistów wystarczy dziennie zjadać 20-30 g produktów sojowych, by nie tylko poprawić własne samopoczucie, ale też zmniejszyć ryzyko zachorowania na osteoporozę, a także na nowotwory piersi, jajników czy szyjki macicy. To właśnie dietą obfitującą w soję tłumaczy się mniejszą aż o 60 proc. zachorowalność mieszkanek Azji na nowotwory piersi

Soja mimo swoich wielu pozytywnych cech, korzystnie wpływających na organizm człowieka, posiada również cechy negatywne. Liczne badania wskazują na to, że soję i produkty na jej bazie mogą, szczególnie u małych dzieci być przyczyną alergii. Odnotowano przypadki nietolerancji na białko sojowe. Objawy są bardzo zbliżone do objawów nietolerancji na mleko krowie, tak jak: biegunka, utrata apetytu, gorączka.

Warto też pamiętać, że soja podobnie jak inne rośliny z tej grupy (groch, fasola) posiada substancje, które ograniczają wchłanianie niektórych składników pokarmowych. Długotrwałe i zbyt częste spożywanie potraw na bazie roślin strączkowych może przyczyniać się do blokowania przyswajania jodu, co w efekcie prowadzi do powstania wola tarczycy.

Ale soja to bardzo smaczna roślina, można ją wkomponować do swojego jadłospisu pod różnymi postaciami dla zróżnicowania swojego codziennego odżywiania.

Źródło: www.edumed.com.pl




 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl