Zadzwoń 667 460 011
785 254 947

czynne pt-sob od 8:00 do 18:00

babka-lancetowata


BABKA LANCETOWATA

 

 

Dużymi krokami zbliża się dzień dziecka. Książka, pt. ?Rośliny lecznicze stosowane u dzieci? Prof. dr hab. farm Walerii Olechowicz ? Stępień i Doc. dr hab. farm. Elizy Lamer-Zarawskiej opisuje szereg roślin wraz z ich zastosowaniem, które bez obawy możemy podawać dzieciom i leczyć nimi nasze małe skarby w naturalny przyjazny im sposób.

Do dziś pamiętam jak moja kilkuletnia córeczka nie mogła pozbyć się uporczywego kaszlu. Nic nie działało, a nasza Pani doktor podczas następujących po sobie wizyt stwierdzała tylko ? gardło czyste, płuca i oskrzela też, i z pewną dozą bezradności w oczach zapisywała nowy lek. Sytuacja wydawała się nie mieć końca, a dziecko dalej kaszlało jak przedtem. Traf chciał, że przypadkiem spotkałam się z moją koleżanką lekarzem i jak to zwykle bywa w takich sytuacjach nie omieszkałam poskarżyć się na paskudną sytuację. Ona ma po prostu wytarte kosmki w gardle stwierdziła moja znajoma. ?Daj jej herbatki z babki? ?poleciła. I rzeczywiście po tygodniu nie było śladu po kaszlu.

            Historia babki lancetowatej zaczyna się już w starożytności, kiedy jako powszechnie dostępna roślina lecznicza miała wszechstronne zastosowanie. Pod nazwą ?kopiczki? znalazła się w manuskrypcie medycznym kanonika wrocławskiego Jana Starki datowanym na lata 1465-1472. A słynny ksiądz Sebastian Kneipp zalecał sok ze świeżych liści babki w tzw. wzmacniających kuracjach wiosennych. Zbadany obecnie jej skład chemiczy wykazuje śluzy, cukry, glikozyd irydoidowy o właściwościach przeciwbakteryjnych ? aukubinę, pektyny, garbniki i flawonoidy. Ponadto w liściach babki znajdujemy substancje gorzkie, kwasy organiczne, witaminy Ci K, karoten i znaczną ilość składników mineralnych zawierających m.in. cynk, krzemionkę, sód, potas i magnez.

Działanie babki lancetowatej ogólnie określa się jako przeciwbakteryjne, wykrztuśne, przeciwzapalne, osłaniające, regulujące przemianę materii, uodparniające i co raczej sporadyczne u roślin - przeciwwirusowe. Stwierdzono bowiem, że wyciąg z liści babki pobudza wytwarzanie interferonu i antygenów wirusowych, czyli substancji chroniących organizm ludzki przed inwazją wirusów, a pośrednio również przed nowotworami wywołanymi przez onkogenne wirusy. Wewnętrznie stosujemy zazwyczaj liście babki lancetowatej w nieżytach górnych dróg oddechowych i w suchym kaszlu, a pomocniczo w zapaleniu oskrzeli i krztuścu. Ponadto napary z babki wąskolistnej polecane są w nieżytach przewodu pokarmowego połączonych z niedokwaśnością, w przewlekłych biegunkach, ale też i w zaparciach oraz w przewlekłych stanach zapalnych dróg moczowych zwłaszcza pęcherza i nerek. Zewnętrznie babka polecana jest przy trudno gojących się i ropiejących ranach, owrzodzeniach, czyrakach, lekkich oparzeniach, lub otarciach naskórka. Wtedy przykłada się zwykłe świeże liście, lub stosuje okłady z soku lub naparu.

Ciekawostką są badania kliniczne, które wykazały dodatnie działanie wyciągów z liści babki w neurastenii, stwardnieniu tętnic, przewlekłym zapaleniu pęcherzyka żółciowego i gruźlicy płuc.

Przygotowanie wywaru z babki jest nieco pracochłonne. Najpierw trzeba łyżeczkę ziół zalać gorącą wodą, potem gotować przez pięć minut na małym ogniu, na dodatek odczekać jeszcze z 10 ?15 minut aż naciągną pod przykryciem, po czym odcedzić i wypić. Niewygoda ta opłaci się jednak, a szczególnie wtedy, kiedy tak jak w przypadku mojej córeczki nie będziemy mogli pozbyć się suchego, męczącego nasze pociechy kaszlu, bez wyraźnej przyczyny.

Syrop z babki lancetowatej

syrop z babki lancetowatej

Wiedza


Aloes drzewiasty

Aloe arborescens Mill. Aloes - jest to zawsze zielona roslina ? sukulent. Występuje na ubogich w wodę, piaszczystych i kamienistych terenach wschod...

Amarantus ? zdrowe ziarno, pożywne płatki

Amarantus (z greckiego amárantos niewiędnący). Roślina zielna z rodziny szarłowatych (ok. 50 gatunków) z obszarów tropikalnych i subtropikaln...

Aronia

Wartości odżywcze owoców aronii znano od dawna we wschodnich stanach Ameryki Północnej. Od XIX wieku aronia  uprawiana jest w Rosji i Szwecji a ...

Ashwagandha

  Stress, nerwice i zbierająca coraz większe żniwo ? depresja. Trzy plagi współczesnej codzienności, pełnej brutalności, kłamstwa, i oszust...

Babka lancetowata

BABKA LANCETOWATA     Dużymi krokami zbliża się dzień dziecka. Książka, pt. ?Rośliny lecznicze stosowane u dzieci? Prof. dr hab. farm Wale...

Artykuły


W LECZNICZYCH SZPONACH DIABELSKIEGO PAZURA

 

Rodzi się w gorejącym piekle tajemniczej południowoafrykańskiej pustyni Kalahari. Przez dziewięć miesięcy w roku jego ojcem jest ognisty żar zwrotnikowego słońca i a matką okrutna susza. W ciągu pozostałych miesięcy dobrodziejstwo niebios zsyła sporadyczne deszcze które budzą go do życia. Ożywione nasiona diabelskiego szponu wypuszczają z ziemi delikatne zielone pędy i wydają na świat piękne jaskrawoczerwone kwiaty w kształcie trąbki. Z kwiatów wykształcają się strąki wyglądające jak cierniste szpony ? diabelskie szpony.

ALOES

Aloes - Przywykliśmy do niego od dawna. Obowiązkowo tkwił w doniczkach naszych babć nie od końca ciesząc oko swym wyglądem. Spowszedniał tak bardzo, że zapomnieliśmy już dawno o jego wspaniałych właściwościach.

PERMEN - Sprzyja utrzymaniu sprawności seksualnej

PERMEN - na erekcję
Permen? to kompozycja składników naturalnego pochodzenia
Pozytywnie wpływa na czas trwania i jakość erekcji
Składniki preparatu stymulują intensywność doznań w trakcie stosunku płciowego

OLEJ ROKITNIKOWY nienasycone kwasy tłuszczowe łagodzą rany tj. wrzody żołądka, wrzody dwunastnicy

OLEJ ROKITNIKOWY Z OWOCÓW ROKITNIKA SYBERYJSKIEGO 100 ml
OPIS:
Syberyjska medycyna ludowa od wieków stosuje olej z owoców rokitnika. Jednak dopiero na przestrzeni ostatnich lat zauważono, jak ważną rolę może on odgrywać w kuracjach zapobiegających degeneracji komórek. Zawiera duże ilości : witamin (C, E, K, B), karotenoidów (prowitamina A), nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz mikroelementów, w tym żelazo, magnez i krzem. Odżywiają one organizm oraz pobudzają go do regeneracji. A co najważniejsze, pomagają zatrzymać patologiczny rozrost tkanek.

CANDIDA CLEAR - Usuwa brzydki zapach z ust, uwalnia organizm od CANDIDIA ALBICANS, jednokomórkowego grzybka

Candida Clear
Usuwa brzydki zapach z ust, uwalnia organizm od CANDIDIA ALBICANS, jednokomórkowego grzybka naturalnie żyjącego w naszym przewodzie pokarmowym powodującego drożdżaki.
Utrzymanie zdrowego przewodu pokarmowego wymaga znacznie więcej niż tylko dobrej diety. Niezbędna jest obecność pożytecznych bakterii. Flora musi być odpowiednio zrównoważona a system odpornościowy sprawny. NOW Candida Clear jest unikalną formułą, starannie zaprojektowaną dla uwolnienia organizmu od CANDIDIA ALBICANS, jednokomórkowego grzybka naturalnie żyjącego w naszym przewodzie pokarmowym. Nie wyrównany poziom tych bakterii może często prowadzić do nadmiaru drożdżaków, zarówno u mężczyzn jak i u kobiet. Ponadto likwiduje niemiły zapach z ust który jest spowodowany procesem rozkładu pokarmu. Wspomaga leczenie trądziku i innych dolegliwości skórnych.

Zadaj pytaniePrzyjmujemy płatności


Sklep korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.