Darmowa dostawa Dostawa bez dodatkowych kosztów już od 250 zł

Producenci
Babka lancetowata
Babka lancetowata

BABKA LANCETOWATA

 Dużymi krokami zbliża się dzień dziecka. Książka, pt. Rośliny lecznicze stosowane u dzieci Prof. dr hab. farm Walerii Olechowicz Stępień i Doc. dr hab. farm. Elizy Lamer-Zarawskiej opisuje szereg roślin wraz z ich zastosowaniem, które bez obawy możemy podawać dzieciom i leczyć nimi nasze małe skarby w naturalny przyjazny im sposób.

Do dziś pamiętam jak moja kilkuletnia córeczka nie mogła pozbyć się uporczywego kaszlu. Nic nie działało, a nasza Pani doktor podczas następujących po sobie wizyt stwierdzała tylko gardło czyste, płuca i oskrzela też, i z pewną dozą bezradności w oczach zapisywała nowy lek. Sytuacja wydawała się nie mieć końca, a dziecko dalej kaszlało jak przedtem. Traf chciał, że przypadkiem spotkałam się z moją koleżanką lekarzem i jak to zwykle bywa w takich sytuacjach nie omieszkałam poskarżyć się na paskudną sytuację. Ona ma po prostu wytarte kosmki w gardle stwierdziła moja znajoma. Daj jej herbatki z babki poleciła. I rzeczywiście po tygodniu nie było śladu po kaszlu.

            Historia babki lancetowatej zaczyna się już w starożytności, kiedy jako powszechnie dostępna roślina lecznicza miała wszechstronne zastosowanie. Pod nazwą kopiczki znalazła się w manuskrypcie medycznym kanonika wrocławskiego Jana Starki datowanym na lata 1465-1472. A słynny ksiądz Sebastian Kneipp zalecał sok ze świeżych liści babki w tzw. wzmacniających kuracjach wiosennych. Zbadany obecnie jej skład chemiczny wykazuje śluzy, cukry, glikozyd irydoidowy o właściwościach przeciwbakteryjnych aukubinę, pektyny, garbniki i flawonoidy. Ponadto w liściach babki znajdujemy substancje gorzkie, kwasy organiczne, witaminy Ci K, karoten i znaczną ilość składników mineralnych zawierających m.in. cynk, krzemionkę, sód, potas i magnez.

Działanie babki lancetowatej ogólnie określa się jako przeciwbakteryjne, wykrztuśne, przeciwzapalne, osłaniające, regulujące przemianę materii, uodparniające i co raczej sporadyczne u roślin - przeciwwirusowe. Stwierdzono bowiem, że wyciąg z liści babki pobudza wytwarzanie interferonu i antygenów wirusowych, czyli substancji chroniących organizm ludzki przed inwazją wirusów, a pośrednio również przed nowotworami wywołanymi przez onkogenne wirusy. Wewnętrznie stosujemy zazwyczaj liście babki lancetowatej w nieżytach górnych dróg oddechowych i w suchym kaszlu, a pomocniczo w zapaleniu oskrzeli i krztuścu. Ponadto napary z babki wąskolistnej polecane są w nieżytach przewodu pokarmowego połączonych z niedokwaśnością, w przewlekłych biegunkach, ale też i w zaparciach oraz w przewlekłych stanach zapalnych dróg moczowych zwłaszcza pęcherza i nerek. Zewnętrznie babka polecana jest przy trudno gojących się i ropiejących ranach, owrzodzeniach, czyrakach, lekkich oparzeniach, lub otarciach naskórka. Wtedy przykłada się zwykłe świeże liście, lub stosuje okłady z soku lub naparu.

Ciekawostką są badania kliniczne, które wykazały dodatnie działanie wyciągów z liści babki w neurastenii, stwardnieniu tętnic, przewlekłym zapaleniu pęcherzyka żółciowego i gruźlicy płuc.

Przygotowanie wywaru z babki jest nieco pracochłonne. Najpierw trzeba łyżeczkę ziół zalać gorącą wodą, potem gotować przez pięć minut na małym ogniu, na dodatek odczekać jeszcze z 10 15 minut aż naciągną pod przykryciem, po czym odcedzić i wypić. Niewygoda ta opłaci się jednak, a szczególnie wtedy, kiedy tak jak w przypadku mojej córeczki nie będziemy mogli pozbyć się suchego, męczącego nasze pociechy kaszlu, bez wyraźnej przyczyny.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl