Zadzwoń 46 814 6000
785 254 947

czynne pt-sob od 8:00 do 18:00

jemiola


JEMIOŁA

 

 

W pradawnych czasach uważano ją za dar niebios i roślinę wyróżnioną przez bóstwa. Historię tego niezwykłego ziela możemy prześledzić rozpoczynając od wierzeń, magii i lecznictwa starożytnych Celtów. Wierzono wtedy, że ścięte przez kapłanów złotym sierpem pędy leczyły wszelkie choroby, a także zapewniały powodzenie i szczęście. Stąd też wziął się zapewne wyniszczający tę roślinę zwyczaj dekorowania nią domów oraz wigilijnych stołów w okresie świąt Bożego Narodzenia. W lecznictwie starożytnej Grecji stosowano jemiołę już w III wieku p.n.e. Uważano ją wówczas za skuteczny środek przeciwko epilepsji. Starożytni Rzymianie z kolei dawali swym zmarłym gałązkę jemioły, aby zapewnić im dobre przyjęcie w zaświatach. Oprócz Europy ślady wierzeń związanych z jemiołą znajdujemy w Afryce, gdzie czarnoskórzy wojownicy przed bitwą zaczepiali na swoich tarczach pędy jemioły zebrane przez czarowników przy dźwiękach tam-tamów. Według wierzeń miały one skutecznie chronić przed ranami. W krajach azjatyckich jemioła najbardziej rozpowszechniona była w Japonii gdzie przyrządzano z niej mikstury przeciwko niepłodności kobiet.

Jemioła jest zimozieloną krzewinką pasożytującą najchętniej na drzewach liściastych, zwłaszcza na topolach i brzozach, z drzew iglastych jemioła najczęściej wybiera sosnę. Zważywszy na historię jemioły ziele to zyskało sobie wiele oficjalnych i lokalnych nazw, wśród których należy wymienić dumnie brzmiące łacińskie imię Viscum album oraz ciekawsze mniej znane nazewnictwo, które określa ją - strzęślą lub starzęślą.

Współczesne badania wykazały, że ziele jemioły zawiera aminy alifatyczne, a wśród nich cholinę i acetylocholinę oraz alkaloid wiskotoksynę, glikoproteiny i kwasy organiczne. Substancje te znakomicie regulują układ krążenia, zwiększają częstotliwość skurczów serca i rozszerzają naczynia, powodując obniżenie ciśnienia. Z tego względu ziele jemioły wchodzi w skład wielu mieszanek ziołowych oraz preparatów stosowanych w przypadku nadciśnienia, miażdżycy i towarzyszących jej przykrych objawów, takich jak nudności, zawroty głowy, zaburzenia rytmu serca itp.

Wiele zielników podkreśla, iż ziela jemioły nie należy gotować. W celach leczniczych najlepiej przygotować tak zwany wyciąg na zimno. W tym przypadku należy zalać dwie łyżki dobrze rozdrobnionego ziela szklanką przegotowanej letniej wody i odstawić, na co najmniej 15 minut. Najlepiej jednak, kiedy przygotowany wyciąg pozostawić na okres około 12 godzin. W przypadkach nadciśnienia i dusznicy bolesnej powinniśmy go pić dwa razy dziennie rano i wieczorem.

Dobrze używana jemioła jest silnym, skutecznym i niedrogim środkiem. Jak mieliśmy okazję się przekonać jest magicznym zielem którego skuteczność potwierdziły wieki doświadczeń. Zaskakujące jednak jest to, iż niektórzy lekarze zalecają wywary z ziela jemioły osobom chorym na raka, gdy na zabieg chirurgiczny jest już za późno.

Wiedza


Aloes drzewiasty

Aloe arborescens Mill. Aloes - jest to zawsze zielona roslina ? sukulent. Występuje na ubogich w wodę, piaszczystych i kamienistych terenach wschod...

Amarantus ? zdrowe ziarno, pożywne płatki

Amarantus (z greckiego amárantos niewiędnący). Roślina zielna z rodziny szarłowatych (ok. 50 gatunków) z obszarów tropikalnych i subtropikaln...

Aronia

Wartości odżywcze owoców aronii znano od dawna we wschodnich stanach Ameryki Północnej. Od XIX wieku aronia  uprawiana jest w Rosji i Szwecji a ...

Ashwagandha

  Stress, nerwice i zbierająca coraz większe żniwo ? depresja. Trzy plagi współczesnej codzienności, pełnej brutalności, kłamstwa, i oszust...

Babka lancetowata

BABKA LANCETOWATA     Dużymi krokami zbliża się dzień dziecka. Książka, pt. ?Rośliny lecznicze stosowane u dzieci? Prof. dr hab. farm Wale...

Artykuły


W LECZNICZYCH SZPONACH DIABELSKIEGO PAZURA

 

Rodzi się w gorejącym piekle tajemniczej południowoafrykańskiej pustyni Kalahari. Przez dziewięć miesięcy w roku jego ojcem jest ognisty żar zwrotnikowego słońca i a matką okrutna susza. W ciągu pozostałych miesięcy dobrodziejstwo niebios zsyła sporadyczne deszcze które budzą go do życia. Ożywione nasiona diabelskiego szponu wypuszczają z ziemi delikatne zielone pędy i wydają na świat piękne jaskrawoczerwone kwiaty w kształcie trąbki. Z kwiatów wykształcają się strąki wyglądające jak cierniste szpony ? diabelskie szpony.

ALOES

Aloes - Przywykliśmy do niego od dawna. Obowiązkowo tkwił w doniczkach naszych babć nie od końca ciesząc oko swym wyglądem. Spowszedniał tak bardzo, że zapomnieliśmy już dawno o jego wspaniałych właściwościach.

PERMEN - Sprzyja utrzymaniu sprawności seksualnej

PERMEN - na erekcję
Permen? to kompozycja składników naturalnego pochodzenia
Pozytywnie wpływa na czas trwania i jakość erekcji
Składniki preparatu stymulują intensywność doznań w trakcie stosunku płciowego

OLEJ ROKITNIKOWY nienasycone kwasy tłuszczowe łagodzą rany tj. wrzody żołądka, wrzody dwunastnicy

OLEJ ROKITNIKOWY Z OWOCÓW ROKITNIKA SYBERYJSKIEGO 100 ml
OPIS:
Syberyjska medycyna ludowa od wieków stosuje olej z owoców rokitnika. Jednak dopiero na przestrzeni ostatnich lat zauważono, jak ważną rolę może on odgrywać w kuracjach zapobiegających degeneracji komórek. Zawiera duże ilości : witamin (C, E, K, B), karotenoidów (prowitamina A), nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz mikroelementów, w tym żelazo, magnez i krzem. Odżywiają one organizm oraz pobudzają go do regeneracji. A co najważniejsze, pomagają zatrzymać patologiczny rozrost tkanek.

CANDIDA CLEAR - Usuwa brzydki zapach z ust, uwalnia organizm od CANDIDIA ALBICANS, jednokomórkowego grzybka

Candida Clear
Usuwa brzydki zapach z ust, uwalnia organizm od CANDIDIA ALBICANS, jednokomórkowego grzybka naturalnie żyjącego w naszym przewodzie pokarmowym powodującego drożdżaki.
Utrzymanie zdrowego przewodu pokarmowego wymaga znacznie więcej niż tylko dobrej diety. Niezbędna jest obecność pożytecznych bakterii. Flora musi być odpowiednio zrównoważona a system odpornościowy sprawny. NOW Candida Clear jest unikalną formułą, starannie zaprojektowaną dla uwolnienia organizmu od CANDIDIA ALBICANS, jednokomórkowego grzybka naturalnie żyjącego w naszym przewodzie pokarmowym. Nie wyrównany poziom tych bakterii może często prowadzić do nadmiaru drożdżaków, zarówno u mężczyzn jak i u kobiet. Ponadto likwiduje niemiły zapach z ust który jest spowodowany procesem rozkładu pokarmu. Wspomaga leczenie trądziku i innych dolegliwości skórnych.

Zadaj pytaniePrzyjmujemy płatności


Sklep korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.