Zadzwoń 46 814 6000
785 254 947

czynne pt-sob od 8:00 do 18:00

lukrecja


LUKRECJA

 

 Na nieszczęście dla dobroczynnego ziela tak ono nazywała się również najsłynniejsza trucicielka świata tego i pewnie od jej czasów słowo - lukrecja zaczęło nam się źle kojarzyć. Jak bardzo niesłusznie spróbujemy to zaraz udowodnić.

Wrastające w ziemię na głębokość około dwóch metrów korzenie lukrecji o słodkim nieco palącym smaku są jednym z najstarszych surowców leczniczych. Historia Glycyrrhiza glabra zaczyna się bowiem już w epoce brązu i to już wtedy po raz pierwszy odnotowano jej właściwości lecznicze w najbardziej epokowym dziele zielarskim tamtego okresu którym jest Ayurveda. Po korzeń lukrecji sięgała stara medycyna chińska, a wiadomo również iż około 2800 roku p.n.e. była stosowana w medycynie tybetańskiej. Lukrecja wchodziła w skład zestawu ziół, jakimi interesowało się antyczne Południe. A już prawdziwą rewelacją są wzmianki o tej roślinie zamieszczone przez lekarzy starego Egiptu w grobie Tutenchamona.

Można wiec śmiało powiedzieć że lukrecję stosowano od prawieków. Wówczas już wykorzystywana była głównie w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy oraz w astmie oskrzelowej. Scytowie natomiast zaobserwowali, że korzenie lukrecji bardzo skutecznie gaszą pragnienie. Żołnierze, którym podawano z pożywieniem niewielkie ilości korzeni, przez 11-12 dni mogli nie przyjmować żadnych płynów. Przypuszczalnie między innymi temu odkryciu należy przypisywać niezrównaną w owym czasie siłę bojową wojsk scytyjskich, ich nieprawdopodobną wręcz mobilność a co za tym idzie chwałę licznych zwycięstw i podbojów.

Zupełnie współczesne już badania stwierdziły iż najważniejszymi substancjami leczniczymi zawartymi w korzeniach są trójterpeny, m.in. glicyryzyna, flawonidy, związki kumarynowe i fitosterole. Korzenie lukrecji stosuje się, oprócz choroby wrzodowej, przy nieżytach jamy ustnej, gardła i oskrzeli, a także przy niektórych chorobach skórnych. Wyniki badań wskazują, że działają one także odtruwająco na wątrobę, zapobiegając jej marskości, usprawniają funkcjonowanie nerek i przeciwdziałają powstawaniu miażdżycy. Zawarta w korzeniach glyceryzyna wiąże cholesterol w nierozpuszczalny związek, co utrudnia jego wchłanianie do krwi. Natomiast badacze japońscy odkryli, że wyciągi z lukrecji, dzięki obecności flawonidów działają przeciwbakteryjnie, zapobiegając w ten sposób próchnicy zębów.

Jak więc widzimy wysokopienna, bo dorastająca do dwóch metrów wysokości roślina, o rozgałęziającej się łodydze i pierzastych liściach podobnych do akacji, rodem znad morza Śródziemnego, o przebogatej i starej jak świat historii jawi się nam jednym z wonnych i słodkich dobrodziejstw którymi obdarzyła nas nasza matka natura a z trującą Borgią ma naprawdę jak najmniej wspólnegoo. 

Wiedza


Aloes drzewiasty

Aloe arborescens Mill. Aloes - jest to zawsze zielona roslina ? sukulent. Występuje na ubogich w wodę, piaszczystych i kamienistych terenach wschod...

Amarantus ? zdrowe ziarno, pożywne płatki

Amarantus (z greckiego amárantos niewiędnący). Roślina zielna z rodziny szarłowatych (ok. 50 gatunków) z obszarów tropikalnych i subtropikaln...

Aronia

Wartości odżywcze owoców aronii znano od dawna we wschodnich stanach Ameryki Północnej. Od XIX wieku aronia  uprawiana jest w Rosji i Szwecji a ...

Ashwagandha

  Stress, nerwice i zbierająca coraz większe żniwo ? depresja. Trzy plagi współczesnej codzienności, pełnej brutalności, kłamstwa, i oszust...

Babka lancetowata

BABKA LANCETOWATA     Dużymi krokami zbliża się dzień dziecka. Książka, pt. ?Rośliny lecznicze stosowane u dzieci? Prof. dr hab. farm Wale...

Artykuły


W LECZNICZYCH SZPONACH DIABELSKIEGO PAZURA

 

Rodzi się w gorejącym piekle tajemniczej południowoafrykańskiej pustyni Kalahari. Przez dziewięć miesięcy w roku jego ojcem jest ognisty żar zwrotnikowego słońca i a matką okrutna susza. W ciągu pozostałych miesięcy dobrodziejstwo niebios zsyła sporadyczne deszcze które budzą go do życia. Ożywione nasiona diabelskiego szponu wypuszczają z ziemi delikatne zielone pędy i wydają na świat piękne jaskrawoczerwone kwiaty w kształcie trąbki. Z kwiatów wykształcają się strąki wyglądające jak cierniste szpony ? diabelskie szpony.

ALOES

Aloes - Przywykliśmy do niego od dawna. Obowiązkowo tkwił w doniczkach naszych babć nie od końca ciesząc oko swym wyglądem. Spowszedniał tak bardzo, że zapomnieliśmy już dawno o jego wspaniałych właściwościach.

PERMEN - Sprzyja utrzymaniu sprawności seksualnej

PERMEN - na erekcję
Permen? to kompozycja składników naturalnego pochodzenia
Pozytywnie wpływa na czas trwania i jakość erekcji
Składniki preparatu stymulują intensywność doznań w trakcie stosunku płciowego

OLEJ ROKITNIKOWY nienasycone kwasy tłuszczowe łagodzą rany tj. wrzody żołądka, wrzody dwunastnicy

OLEJ ROKITNIKOWY Z OWOCÓW ROKITNIKA SYBERYJSKIEGO 100 ml
OPIS:
Syberyjska medycyna ludowa od wieków stosuje olej z owoców rokitnika. Jednak dopiero na przestrzeni ostatnich lat zauważono, jak ważną rolę może on odgrywać w kuracjach zapobiegających degeneracji komórek. Zawiera duże ilości : witamin (C, E, K, B), karotenoidów (prowitamina A), nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz mikroelementów, w tym żelazo, magnez i krzem. Odżywiają one organizm oraz pobudzają go do regeneracji. A co najważniejsze, pomagają zatrzymać patologiczny rozrost tkanek.

CANDIDA CLEAR - Usuwa brzydki zapach z ust, uwalnia organizm od CANDIDIA ALBICANS, jednokomórkowego grzybka

Candida Clear
Usuwa brzydki zapach z ust, uwalnia organizm od CANDIDIA ALBICANS, jednokomórkowego grzybka naturalnie żyjącego w naszym przewodzie pokarmowym powodującego drożdżaki.
Utrzymanie zdrowego przewodu pokarmowego wymaga znacznie więcej niż tylko dobrej diety. Niezbędna jest obecność pożytecznych bakterii. Flora musi być odpowiednio zrównoważona a system odpornościowy sprawny. NOW Candida Clear jest unikalną formułą, starannie zaprojektowaną dla uwolnienia organizmu od CANDIDIA ALBICANS, jednokomórkowego grzybka naturalnie żyjącego w naszym przewodzie pokarmowym. Nie wyrównany poziom tych bakterii może często prowadzić do nadmiaru drożdżaków, zarówno u mężczyzn jak i u kobiet. Ponadto likwiduje niemiły zapach z ust który jest spowodowany procesem rozkładu pokarmu. Wspomaga leczenie trądziku i innych dolegliwości skórnych.

Zadaj pytaniePrzyjmujemy płatności


Sklep korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.