Zadzwoń 46 814 6000
785 254 947

czynne pt-sob od 8:00 do 18:00

wrzody-zoladka


Wrzód żołądka (Choroba wrzodowa)

Ranki w ścianie żołądka lub dwunastnicy są bolesne, a czasem mogą nawet zagrażać życiu. Zazwyczaj można je dość szybko wyleczyć lekami konwencjonalnymi, a preparaty wspomagające dodatkowo przyspieszają leczenie.

Co to jest wrzód żołądka (choroba wrzodowa) ?

Wrzód to ranka w ścianie żołądka lub dwunastnicy, czyli pierwszego odcinka jelita cienkiego, podobna do maleńkiego krateru. W prawidłowych warunkach gruczoły błony śluzowej żołądka wydzielają soki trawienne (w ich skład wchodzi kwas solny i enzym pepsyna), ale jednocześnie w żołądku i dwunastnicy jest wytwarzany śluz, chroniący wewnętrzne powierzchnie przed uszkodzeniem. Wrzód powstaje wtedy, gdy ta delikatna równowaga zostaje zaburzona i soki trawienne zaczynają niszczyć wewnętrzną powierzchnię żołądka lub dwunastnicy.

Objawy choroby wrzodowej:

Typowe objawy:

? Boi brzucha na czczo lub w określonym czasie po posiłku Może przypominać zgagę lub mu towarzyszyć niestrawność, nudności, wymioty bądź chudnięcie Ból ten mogą łagodzić środki zobojętniające kwas żołądkowy, słodkie pokarmy lub mleko.

Objawy zagrażające życiu:

Czarny lub zawierający krew kał, a także obecność w wymiocinach
krwi lub czegoś, co przypomina fusy od kawy, są oznakami wewnętrznego krwawienia. Nagły, ostry ból brzucha może świadczyć o perforacji ściany jelita, która zagraża życiu.

Uwaga zgłoś się do lekarza jeżeli:

? Masz objawy wrzodu żołądka.
? Zauważasz jakiekolwiek oznaki krwawienia wewnętrznego (wymiotowanie krwią, czarny, smołowaty kał lub ostry ból brzucha) - wymagają one natychmiastowej interwencji lekarza.

Przyczyny zaburzeń:

Do niedawna uważano, że wrzody żołądka powstają przede wszystkim z powodu nerwowego trybu życia oraz jedzenia dużych ilości tłuszczów i ostrych przypraw. Niedawno okazało się, że większości wrzodów żołądka towarzyszy bakteria Helicobacter pylori. Gdy przewód pokarmowy jest nią zakażony, ochronna warstwa śluzu staje się słabsza i nawet niewielka ilość soków trawiennych może uszkodzić ścianę żołądka czy jelita. Kiedy wrzód żołądka już się pojawi, stresy, niewłaściwy sposób odżywiania się, alkohol, kofeina i palenie tytoniu pogłębiają chorobę. Skłonność do niej jest częściowo dziedziczna, powstaniu wrzodów żołądka sprzyja też długotrwałe przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego, ibuprofenu i innych nie steroidowych leków przeciwzapalnych.

Jakie preparaty mogą pomóc?

Kiedy lekarz podejrzewa wrzody żołądka , napewno zaleci badanie krwi na obecność H. pylon, i jeśli wynik będzie pozytywny - przepisze antybiotyki i inne leki. Preparaty wspomagające mogą przyspieszyć proces gojenia, niezależnie od tego, czy w przewodzie pokarmowym występuje bakteria, czy nie. Można je bezpiecznie stosować w dowolnych połączeniach i jednocześnie z lekami konwencjonalnymi. Ból ustępuje zwykle w ciągu tygodnia, ale całkowite wyleczenie wrzodu żołądka może trwać do 8 tygodni. Organizm przetwarza beta-karoten, zawarty w preparatach karotenoidów, w witaminę A, która chroni ściany żołądka i jelita cienkiego i umożliwia gojenie się wrzodów. Witamina C bezpośrednio hamuje rozwój zakażenia H. pylon.

Inne substancje wspomagające leczenie to cynk (stosowany w połączeniu z miedzią) i tabletki z deglicyryzowanego wyciągu lukrecji. Tabletki te, w odróżnieniu od zwykłych preparatów z korzenia lukrecji, nie podwyższają ciśnienia krwi. Należy je stosować przez 3 miesiące, aby nastąpiło całkowite wyleczenie. Aminokwas glutamina wspomaga proces gojenia, ponieważ odżywia komórki wyściełające przewód pokarmowy. Można też stosować gamma-oryzanol - substancję zawartą w oleju z otrąb ryżowych, który utrzymuje na odpowiednim poziomie ilości wydzielanych enzymów trawiennych.

Zielarze często leczą wrzody żołądka sokiem z miąższu aloesu, który zmniejsza wydzielanie kwasu w żołądku i łagodzi objawy u części chorych. Ta popularna roślina, obecnie poddawana szczegółowym badaniom klinicznym, zawiera także składniki, które mogą zapobiegać krwotokom wewnętrznym. Można też stosować herbatki z rumianku, prawoślazu, wiązu, tawuły i nagietka, które łagodzą podrażnienia błony śluzowej.

Co jeszcze można zrobić?

? Jeść pokarmy zawierające dużo błonnika. Unikać takich, po których dolegliwości się nasilają.
? Unikać alkoholu, kawy, napojów typu cola i kwaśnych soków owocowych - podrażniają one błonę śluzową przewodu pokarmowego. ? Nie palić. Palenie znacznie wydłuża proces leczenia.
Zalecane dawkowanie preparatów, które pomogą zwalczyć chorobę wrzodową:

? Karotenoidy:
Dawkowanie: 15 mg 2 razy dziennie.
Porada: stosuj naturalny beta-karoten, nie syntetyczny.
? Witamina C:
Dawkowanie: 500 mg 2 razy dziennie.
Porada: na okres nie dłuższy niż 7 dni dawkę można zwiększyć do 1g; jeśli wystąpi biegunka, zmniejsz dawkę.
? Cynk:
Dawkowanie: 30 mg dziennie.
Porada: jeśli przyjmujesz preparat zawierający cynk dłużej niż przez miesiąc, wybierz taki, który zawiera też 2 mg miedzi.
? Lukrecja:
Dawkowanie: 1-2 tabletki po 380 mg deglicyryzowanej lukrecji 3 razy dziennie.
Porada: pogryź na 30 min przed posiłkiem.
? Glutamina:
Dawkowanie: 500 mg 3 razy dziennie przez miesiąc.
Porada: stosować na pusty żołądek.
? Gamma-oryzanol:
Dawkowanie: 150 mg 2 razy dziennie przez miesiąc.
Porada: stosuj na pusty żołądek.
? Sok z miąższu aloesu:
Dawkowanie: 300 ml soku 3 razy dziennie przez miesiąc.
Porada: sok nie powinien zawierać aloiny ani aloemodyny.

Czy wiesz, że?

Badania wykazały, że deglicyryzowana lukrecja skuteczniej leczy wrzody żołądka niż środki zobojętniające kwasy. Nie jest też droższa od większości z nich (a niekiedy znacznie tańsza). Badania laboratoryjne i testy przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że witamina C może zapobiegać chorobie wrzodowej i leczyć ją. Prawdopodobnie hamuje ona rozwój bakterii H. pylon, która powoduje powstawanie wrzodów. Brytyjscy naukowcy stwierdzili ostatnio, że żywica śródziemnomorskiego drzewa zwanego pistacją lentyszkiem (Pistacis lentiscus), stosowana już przez lekarzy starożytnej Grecji, niszczy H. pylon. Trwają obecnie badania nad jej wykorzystaniem jako lekarstwa na chorobę wrzodową. Ludowi znachorzy od dawna zalecali sok z kapusty jako środek przeciw wrzodom żołądka . Mieli rację ? kapusta zawiera wiele glutaminy. Antybiotyki najskuteczniej zwalczają Helicobacter pylori, ale preparaty wspomagające są bezpieczniejsze - większość z nich nie wywiera żadnych lub prawie żadnych niepożądanych skutków ubocznych. Z miąższu liści aloesu przygotowuje się sok, który przyspiesza gojenie się wrzodów.

Wiedza


Aloes drzewiasty

Aloe arborescens Mill. Aloes - jest to zawsze zielona roslina ? sukulent. Występuje na ubogich w wodę, piaszczystych i kamienistych terenach wschod...

Amarantus ? zdrowe ziarno, pożywne płatki

Amarantus (z greckiego amárantos niewiędnący). Roślina zielna z rodziny szarłowatych (ok. 50 gatunków) z obszarów tropikalnych i subtropikaln...

Aronia

Wartości odżywcze owoców aronii znano od dawna we wschodnich stanach Ameryki Północnej. Od XIX wieku aronia  uprawiana jest w Rosji i Szwecji a ...

Ashwagandha

  Stress, nerwice i zbierająca coraz większe żniwo ? depresja. Trzy plagi współczesnej codzienności, pełnej brutalności, kłamstwa, i oszust...

Babka lancetowata

BABKA LANCETOWATA     Dużymi krokami zbliża się dzień dziecka. Książka, pt. ?Rośliny lecznicze stosowane u dzieci? Prof. dr hab. farm Wale...

Artykuły


W LECZNICZYCH SZPONACH DIABELSKIEGO PAZURA

 

Rodzi się w gorejącym piekle tajemniczej południowoafrykańskiej pustyni Kalahari. Przez dziewięć miesięcy w roku jego ojcem jest ognisty żar zwrotnikowego słońca i a matką okrutna susza. W ciągu pozostałych miesięcy dobrodziejstwo niebios zsyła sporadyczne deszcze które budzą go do życia. Ożywione nasiona diabelskiego szponu wypuszczają z ziemi delikatne zielone pędy i wydają na świat piękne jaskrawoczerwone kwiaty w kształcie trąbki. Z kwiatów wykształcają się strąki wyglądające jak cierniste szpony ? diabelskie szpony.

ALOES

Aloes - Przywykliśmy do niego od dawna. Obowiązkowo tkwił w doniczkach naszych babć nie od końca ciesząc oko swym wyglądem. Spowszedniał tak bardzo, że zapomnieliśmy już dawno o jego wspaniałych właściwościach.

PERMEN - Sprzyja utrzymaniu sprawności seksualnej

PERMEN - na erekcję
Permen? to kompozycja składników naturalnego pochodzenia
Pozytywnie wpływa na czas trwania i jakość erekcji
Składniki preparatu stymulują intensywność doznań w trakcie stosunku płciowego

OLEJ ROKITNIKOWY nienasycone kwasy tłuszczowe łagodzą rany tj. wrzody żołądka, wrzody dwunastnicy

OLEJ ROKITNIKOWY Z OWOCÓW ROKITNIKA SYBERYJSKIEGO 100 ml
OPIS:
Syberyjska medycyna ludowa od wieków stosuje olej z owoców rokitnika. Jednak dopiero na przestrzeni ostatnich lat zauważono, jak ważną rolę może on odgrywać w kuracjach zapobiegających degeneracji komórek. Zawiera duże ilości : witamin (C, E, K, B), karotenoidów (prowitamina A), nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz mikroelementów, w tym żelazo, magnez i krzem. Odżywiają one organizm oraz pobudzają go do regeneracji. A co najważniejsze, pomagają zatrzymać patologiczny rozrost tkanek.

CANDIDA CLEAR - Usuwa brzydki zapach z ust, uwalnia organizm od CANDIDIA ALBICANS, jednokomórkowego grzybka

Candida Clear
Usuwa brzydki zapach z ust, uwalnia organizm od CANDIDIA ALBICANS, jednokomórkowego grzybka naturalnie żyjącego w naszym przewodzie pokarmowym powodującego drożdżaki.
Utrzymanie zdrowego przewodu pokarmowego wymaga znacznie więcej niż tylko dobrej diety. Niezbędna jest obecność pożytecznych bakterii. Flora musi być odpowiednio zrównoważona a system odpornościowy sprawny. NOW Candida Clear jest unikalną formułą, starannie zaprojektowaną dla uwolnienia organizmu od CANDIDIA ALBICANS, jednokomórkowego grzybka naturalnie żyjącego w naszym przewodzie pokarmowym. Nie wyrównany poziom tych bakterii może często prowadzić do nadmiaru drożdżaków, zarówno u mężczyzn jak i u kobiet. Ponadto likwiduje niemiły zapach z ust który jest spowodowany procesem rozkładu pokarmu. Wspomaga leczenie trądziku i innych dolegliwości skórnych.

Zadaj pytaniePrzyjmujemy płatności


Sklep korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.