Wrzód żołądka (Choroba wrzodowa)
Ranki w ścianie żołądka lub dwunastnicy są bolesne, a czasem mogą nawet zagrażać życiu. Zazwyczaj można je dość szybko wyleczyć lekami konwencjonalnymi, a preparaty wspomagające dodatkowo przyspieszają leczenie.
Co to jest wrzód żołądka (choroba wrzodowa)
Wrzód to ranka w ścianie żołądka lub dwunastnicy, czyli pierwszego odcinka jelita cienkiego, podobna do maleńkiego krateru. W prawidłowych warunkach gruczoły błony śluzowej żołądka wydzielają soki trawienne (w ich skład wchodzi kwas solny i enzym pepsyna), ale jednocześnie w żołądku i dwunastnicy jest wytwarzany śluz, chroniący wewnętrzne powierzchnie przed uszkodzeniem. Wrzód powstaje wtedy, gdy ta delikatna równowaga zostaje zaburzona i soki trawienne zaczynają niszczyć wewnętrzną powierzchnię żołądka lub dwunastnicy.
Objawy choroby wrzodowej:
Typowe objawy:
Boi brzucha na czczo lub w określonym czasie po posiłku Może przypominać zgagę lub mu towarzyszyć niestrawność, nudności, wymioty bądź chudnięcie Ból ten mogą łagodzić środki zobojętniające kwas żołądkowy, słodkie pokarmy lub mleko.
Objawy zagrażające życiu:
Czarny lub zawierający krew kał, a także obecność w wymiocinach
krwi lub czegoś, co przypomina fusy od kawy, są oznakami wewnętrznego krwawienia. Nagły, ostry ból brzucha może świadczyć o perforacji ściany jelita, która zagraża życiu.
Uwaga zgłoś się do lekarza jeżeli:
Masz objawy wrzodu żołądka.
Zauważasz jakiekolwiek oznaki krwawienia wewnętrznego (wymiotowanie krwią, czarny, smołowaty kał lub ostry ból brzucha) - wymagają one natychmiastowej interwencji lekarza.
Przyczyny zaburzeń:
Do niedawna uważano, że wrzody żołądka powstają przede wszystkim z powodu nerwowego trybu życia oraz jedzenia dużych ilości tłuszczów i ostrych przypraw. Niedawno okazało się, że większości wrzodów żołądka towarzyszy bakteria Helicobacter pylori. Gdy przewód pokarmowy jest nią zakażony, ochronna warstwa śluzu staje się słabsza i nawet niewielka ilość soków trawiennych może uszkodzić ścianę żołądka czy jelita. Kiedy wrzód żołądka już się pojawi, stresy, niewłaściwy sposób odżywiania się, alkohol, kofeina i palenie tytoniu pogłębiają chorobę. Skłonność do niej jest częściowo dziedziczna, powstaniu wrzodów żołądka sprzyja też długotrwałe przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego, ibuprofenu i innych nie steroidowych leków przeciwzapalnych.
Jakie preparaty mogą pomóc
Kiedy lekarz podejrzewa wrzody żołądka , napewno zaleci badanie krwi na obecność H. pylon, i jeśli wynik będzie pozytywny - przepisze antybiotyki i inne leki. Preparaty wspomagające mogą przyspieszyć proces gojenia, niezależnie od tego, czy w przewodzie pokarmowym występuje bakteria, czy nie. Można je bezpiecznie stosować w dowolnych połączeniach i jednocześnie z lekami konwencjonalnymi. Ból ustępuje zwykle w ciągu tygodnia, ale całkowite wyleczenie wrzodu żołądka może trwać do 8 tygodni. Organizm przetwarza beta-karoten, zawarty w preparatach karotenoidów, w witaminę A, która chroni ściany żołądka i jelita cienkiego i umożliwia gojenie się wrzodów. Witamina C bezpośrednio hamuje rozwój zakażenia H. pylon.
Inne substancje wspomagające leczenie to cynk (stosowany w połączeniu z miedzią) i tabletki z deglicyryzowanego wyciągu lukrecji. Tabletki te, w odróżnieniu od zwykłych preparatów z korzenia lukrecji, nie podwyższają ciśnienia krwi. Należy je stosować przez 3 miesiące, aby nastąpiło całkowite wyleczenie. Aminokwas glutamina wspomaga proces gojenia, ponieważ odżywia komórki wyściełające przewód pokarmowy. Można też stosować gamma-oryzanol - substancję zawartą w oleju z otrąb ryżowych, który utrzymuje na odpowiednim poziomie ilości wydzielanych enzymów trawiennych.
Zielarze często leczą wrzody żołądka sokiem z miąższu aloesu, który zmniejsza wydzielanie kwasu w żołądku i łagodzi objawy u części chorych. Ta popularna roślina, obecnie poddawana szczegółowym badaniom klinicznym, zawiera także składniki, które mogą zapobiegać krwotokom wewnętrznym. Można też stosować herbatki z rumianku, prawoślazu, wiązu, tawuły i nagietka, które łagodzą podrażnienia błony śluzowej.
Co jeszcze można zrobić
Jeść pokarmy zawierające dużo błonnika. Unikać takich, po których dolegliwości się nasilają.
Unikać alkoholu, kawy, napojów typu cola i kwaśnych soków owocowych - podrażniają one błonę śluzową przewodu pokarmowego. Nie palić. Palenie znacznie wydłuża proces leczenia.
Zalecane dawkowanie preparatów, które pomogą zwalczyć chorobę wrzodową:
Karotenoidy:
- Dawkowanie: 15 mg 2 razy dziennie.
- Porada: stosuj naturalny beta-karoten, nie syntetyczny.
Witamina C:
- Dawkowanie: 500 mg 2 razy dziennie.
- Porada: na okres nie dłuższy niż 7 dni dawkę można zwiększyć do 1g; jeśli wystąpi biegunka, zmniejsz dawkę.
Cynk:
- Dawkowanie: 30 mg dziennie.
- Porada: jeśli przyjmujesz preparat zawierający cynk dłużej niż przez miesiąc, wybierz taki, który zawiera też 2 mg miedzi.
Lukrecja:
- Dawkowanie: 1-2 tabletki po 380 mg deglicyryzowanej lukrecji 3 razy dziennie.
- Porada: pogryź na 30 min przed posiłkiem.
Glutamina:
- Dawkowanie: 500 mg 3 razy dziennie przez miesiąc.
- Porada: stosować na pusty żołądek.
Gamma-oryzanol:
- Dawkowanie: 150 mg 2 razy dziennie przez miesiąc.
- Porada: stosuj na pusty żołądek.
Sok z miąższu aloesu:
- Dawkowanie: 300 ml soku 3 razy dziennie przez miesiąc.
- Porada: sok nie powinien zawierać aloiny ani aloemodyny.
Czy wiesz, że
Badania wykazały, że deglicyryzowana lukrecja skuteczniej leczy wrzody żołądka niż środki zobojętniające kwasy. Nie jest też droższa od większości z nich (a niekiedy znacznie tańsza). Badania laboratoryjne i testy przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że witamina C może zapobiegać chorobie wrzodowej i leczyć ją. Prawdopodobnie hamuje ona rozwój bakterii H. pylon, która powoduje powstawanie wrzodów. Brytyjscy naukowcy stwierdzili ostatnio, że żywica śródziemnomorskiego drzewa zwanego pistacją lentyszkiem (Pistacis lentiscus), stosowana już przez lekarzy starożytnej Grecji, niszczy H. pylon. Trwają obecnie badania nad jej wykorzystaniem jako lekarstwa na chorobę wrzodową. Ludowi znachorzy od dawna zalecali sok z kapusty jako środek przeciw wrzodom żołądka . Mieli rację kapusta zawiera wiele glutaminy. Antybiotyki najskuteczniej zwalczają Helicobacter pylori, ale preparaty wspomagające są bezpieczniejsze - większość z nich nie wywiera żadnych lub prawie żadnych niepożądanych skutków ubocznych. Z miąższu liści aloesu przygotowuje się sok, który przyspiesza gojenie się wrzodów.